Okna pcv typowe i nietypowe

Kształt naszych okien ogranicza jedynie wyobraźnia. Niemniej jednak jeszcze niedawno stosowano okna PCV, mające typowe rozmiary.

Typowe okna, czyli jakie?

Chociaż określenie ,,typowe okno” może nieco różnić się w zależności od wybranego producenta, zaś zasady wymiarowania nie są aż tak restrykcyjne jak niegdyś, nadal mowa o oknach, które wszyscy doskonale znamy – określone funkcje otwierania, podobne wymiary. W dzisiejszych czasach jednakże inwestorzy bardzo chętnie montują okna mające oryginalne kształty, które potrafią nadać nietypowego charakteru wnętrzom. jeżeli więc decydujemy się na kupienie okien możemy przebierać ich różnych kształtach, zaczynając od najbardziej popularnych okien w kształcie prostokąta, przez trójkątne i okrągłe, kończąc na łukach i trapezach.

Najpopularniejsze typowe okna

Najbardziej popularne są oczywiście okna w kształcie prostokąta. Największym ich plusem jest prostota, która ma wpływ na odporność na wiatr, przepuszczalność powietrza, jak i na wodoszczelność. Proste kształty to również swoboda dobierania komponentów, jak i prostota w zakresie wykonania mechanicznych połączeń między wybranymi elementami, a przy tym niemalże brak ograniczeń co do kierunku i sposobu otwierania skrzydeł okna.

Okna mające kłopotliwe kształtach

Jeżeli zdecydujemy się na łuki, albo okna okrągłe musimy mieć na uwadze, iż mają one dużo więcej ograniczeń funkcjonalnych, a przy tym są trudniejsze do wykonania. Najbardziej problematycznym spośród ograniczeń, z punktu widzenia inwestora będzie sposób, jak i funkcja otwierania takich okien. Są to zwykle zatem okna stałe, albo występujące w formie oszklenia. W wypadku łuków problem stanowią także funkcje rozbieralno-uchylne – w giętych elementach okien te zwykle nie mają dodatkowych wzmocnień, potem mogą częściej ulegać odkształceniom. Okna trapezoidalne i trójkątne stosuje się natomiast przede wszystkim w budynkach mających dwuspadową konstrukcję dachu. Okna te, tak samo jak łuki i okna okrągłe, mają pewne ograniczenia. Zwykle okna takiego typu projektuje się w taki sposób, aby ich kąt nachylenia ramion odpowiadał kątowi nachylenia dachu, co nie jest zawsze wykonalne. Kąty nie powinny być bowiem mniejsze aniżeli 45 stopni – im większa będzie wartość kątów ostrych, tym dłużej okna będą nam służyły bezawaryjnie.

Kształt okien jest decyzyjny nie tylko co do charakteru budynku, ale również komfortu użytkowania. Okna posiadające skomplikowane kształty mogą być ozdobą budynku, jednakże wybierając je trzeba liczyć się z tym, iż nie będą to tanie okna, zaś ich funkcjonalność może być dosyć ograniczona.

 

Leave a Comment

You may also like