Pomoc

Jeśli szukają Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczeń podatku z Norwegii, prosimy o sprawdzenie poniższej listy FAQ (pytania i odpowiedzi). Mamy nadzieję, że znajdą Państwo informacje, które okażą się przydatne podczas ubiegania się o zwrot podatku z Norwegii.

System MinID – na czym polega?

Obowiązujący od 2011 roku system MinID w Norwegii to następca Skattelister, czyli systemu podatkowego, w którym można było jawnie sprawdzić wysokość podatku wybranej przez nas osoby. Obecny system pozwala na to jedynie osobom, które są zalogowane w systemie urzędu skarbowego.

Rozliczenie podatku z Norwegii – czy jest obowiązkowe?

Tak, w Norwegii rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe. Jeżeli samodzielnie nie dokonają Państwo corocznego rozliczenia, norweski urząd podatkowy zrobi to sam. Wówczas automatycznie wykonane zostanie za Państwa rozliczenie, bazując na danych jakie posiada urząd w Norwegii. Niemniej jednak taki sposób rozliczeń zazwyczaj nie jest korzystny dla podatnika. Nie ujmuje on ulg podatkowych oraz odliczeń. Jeżeli jednak skorzystali już Państwo z tego sposobu rozliczenia po danym roku podatkowym, w kolejnych latach mogą Państwo złożyć korektę do danego zeznania i tym samym starać o dodatkowy zwrot podatku z Norwegii.

Wniosek o zwrot podatku z Norwegii – jakie są terminy?

W Norwegii wyznaczone są dwa terminy składania wniosków o zwrot podatku. Pierwszy to 30 kwietnia w roku następującym po zakończeniu przez Państwa zatrudnienia u norweskiego pracodawcy. Jeśli chcą Państwo skorzystać z drugiego terminu rozliczenia, który przypada na 31 maja, należy przed końcem kwietnia zgłosić ten zamiar do urzędu skarbowego.

Informacja o przyznaniu zwrotu podatku z Norwegii – kiedy i jak?

Norweskie prawo podatkowe nie reguluje określonej dokładnie daty ani okresu czasu, jaki przypada na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu podatku. Wypłata podatku najczęściej następuje pomiędzy czerwcem a listopadem kolejnego roku, w którym podejmowali Państwo zatrudnienie u norweskiego pracodawcy. Wybór przekazania zwrotu podatku z Norwegii zależy od Państwa. Istnieje możliwość przelania pieniędzy na polskie lub norweskie konto bankowe lub wysłania czeku pod wskazany adres korespondencyjny.
Jeśli nie znaleźli Państwo informacji na nurtujące pytanie związane z rozliczeniem podatku z Norwegii, prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz