Czy masz już Lønns- og trekkoppgave za pracę w Norwegii w 2014r.?

W wielu krajach zbliża się okres rocznego rozliczenia podatkowego. Początek roku to czas, kiedy pracownicy otrzymują różne dokumenty, które poświadczają ich zatrudnienie w danym kraju i na danym stanowisku. Bardzo podobnie jest także w Norwegii. Do 1 lutego wszyscy pracownicy, którzy podejmowali legalną pracę, powinni dostać od swoich pracodawców Lønns­ og trekkoppgave. Czym jest wspomniany dokument i dlaczego jest on tak ważny dla Polaków, którzy w 2014 roku pracowali w Norwegii?
Coroczne zeznanie podatkowe jest w Norwegii obowiązkowe. Każdy legalnie przebywający i pracujący człowiek musi się rozliczyć z tamtejszym urzędem skarbowym. Właśnie dlatego tak ważnym jest, aby posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, na mocy których możliwe jest rozliczenie podatkowe i otrzymanie zwrotu podatku z Norwegii.

Lønns­ og trekkoppgave to dokument będący polskim odpowiednikiem PIT-11. Zawiera on informacje o dochodach, jakie uzyskaliśmy w Norwegii na przestrzeni ostatniego roku i ile wyniosły składki na podatek dochodowy.  Na podstawie tego dokumentu możemy ubiegać się o zwrot podatku za pracę za granicą. Dodatkowo bardzo często wykorzystywany jest on do uzyskania różnego rodzaju świadczeń z NAVu.
Od kogo otrzymuje się Lønns­ og trekkoppgave?
Dokument otrzymuje się od pracodawcy, u którego podejmowaliśmy zatrudnienie. Jeżeli w danym roku podatkowym zmienialiśmy pracę i pracowaliśmy w kilku miejscach, wówczas należy pamiętać, że powinniśmy otrzymać Lønns­ og trekkoppgave od każdego z pracodawców (bez wyjąków).
Wspomniany dokument jest też potrzebny przy ubieganiu się o zwrot podatku za pracę w Norwegii. Jeżeli nie posiadamy dokumentu(ów) Lønns­ og trekkoppgave, wówczas możemy starać się o rozliczenie podatkowe wykorzystując Lønnslippy, czyli angielskie Payslipy lub też polskie paski płacowe. Dzięki temu mamy szansę na odzyskanie podatku, który nam się należy.
Warto już dziś pomyśleć o rozliczeniu podatku z norweskim urzędem skarbowym.